Izgarada Soslu Karides Şiş

Tereyağında kızarttığımız veya mantarlı güvecini yaptığımız karidesi bir de şişte ızgarada denemenizi şiddetle tavsiye

ederim. Bu tarifimizde hafif acı sos ve baharat kullanarak hazırladığımız sosta marine ettikten sonra şişe geçirdiğimiz karidesleri kısa süreli ızgarada pişireceğiz. Bunun için size tavsiyem büyük boy yani jumbo karides diye tabir edilen cinsini kullanmanız. Jumbo karides çimçime nazaran biraz daha yağlı olduğundan ızgarada pişirmeye çok uygundur ayrıca şişe geçirmek daha kolaydır.. Ama şart mı değil tabii ki. Eğer elinizde ufak boy yani çimçim varsa onu da kullanabilirsiniz ama bu defa şişe geçirmekte biraz zorlanabilirsiniz.

Soslu Izgara Karides Şiş Tarifi
Soslu Izgara Karides Şiş Tarifi

Nasıl temizlendiğini bilmiyorsanız karides nasıl yapılır başlıklı yazımızı incelemenizi tavsiye ederim.

 

Jumbo karides ızgarada pişirildiğinde çok daha güzel olmakla birlikte eğer önceden sos hazırlayıp marine ederseniz lezzet farkını daha iyi anlarsınız. Hazırlaması pratik ve pişirmesi de çok kısa sürdüğünden böylesi bir lezzeti sık sık tatmak isteyeceksiniz. Hadi geçelim tarifimize:

 

MALZEMELER:

  • 500 gr temizlenmiş jumbo karides (Kuyruklarını almak veya almamak size kalmış. Kuyruklar genelde dekor amaçlı üstünde bırakılır. Bu arada yukarıda belirttiğim gibi eğer elinizde çimçim varsa o da olur.)
  • Yarım Çay bardağı kadar zeytinyağı
  • 2 diş sarımsak (dövülmüş, doğranmış veya rendelenmiş)
  • 1 tatlı kaşığı salça
  • Kekik
  • Pul biber
  • Karabiber
  • Tuz

 

HAZIRLANIŞI:

Karidesleri yıkadıktan sonra sularının süzülmesi için bir süzgüye alın veya kağıt peçetenin üstünde kurutun.

Büyükçe bir karıştırma kabına tüm malzemeleri ve karidesleri alın ve nazikçe karıştırın.

Bu karışım içerisinde buzdolabında yarım saat kadar marine edin. (Eğer vaktiniz varsa 2-3 saat dinlendirmenizi tavsiye ederim.)

Buzdolabından çıkardıktan sonra biraz oda sıcaklığına gelmesini sağlayın.

Kuyruk ve kafa kısmından geçirerek karidesleri şişe dizin. Sosu dökmeyin zira pişirme sırasında bir fırça yardımıyla arada üstüne süreceğiz.

Önceden ısıttığınız ızgaraya yerleştirerek her bir tarafını 3-4 dk kadar pişirin.

Burada dikkat etmeniz gereken karidesleri çok fazla pişirmemek. Eğer iri boy jumbo karides yapıyorsanız 3-4 dk pişmesi için yeterli bir süredir. Ufak boy çimçim yapıyorsanız 3 dk dan fazla ızgarada tutmamaya özen gösterin. Aksi halde kurur ve lastik gibi olur.

Afiyet olsun 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.